کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (با سر نام یو ان اچ سی آر) یکی از آژانسهای تخصصی سازمان ملل است که در ژنو سوئیس واقع شده‌است. این دفتر در ۱۴ دسامبر سال ۱۹۵۰ جهت محافظت و حمایت از پناهندگان و یاری رساندن در امر بازگشت یا اسکان مجدد آنها تاسیس شد.

این سازمان بعنوان جایگزین سازمان بین‌المللی پناهندگان، و پیشتر از آن اداره کل نجات و توانبخشی سازمان ملل، به وجود آمد. تاکنون دو بار جایزه صلح نوبل در سالهای ۱۹۵۴ و ۱۹۸۱ به این سازمان اعطا شده است. وظیفه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل رهبری و هماهنگ نمودن فعالیتهای بین‌المللی جهت محافظت و رفع مشکلات پناهندگان در سراسر جهان می‌باشد. هدف اولیه سازمان حراست از حقوق و سلامتی پناهندگان است. این سازمان می‌کوشد تا از احترام به حقوق پناهندگان و سلامت آنها در کشورهای دیگر، بازگشت داوطلبانه آنها به کشور خود، اسکان مجدد آنها در کشور ثالث و غیره مطابق قوانین بین‌المللی اطمینان حاصل کند.

در تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۰۳ این سازمان طی گزارشی اعلام کرد جمعیتی بالغ بر ۲۰۵۵۶۷۸۱ نفر از جمله حدود ۵٫۵ میلیون نفر در اروپا و آمریکای شمالی تحت پوشش آن قرار دارند.

از سال ۲۰۰۴ آژانس به حدود ۵۰ میلیون نفر از مردم در بازسازی زندگیشان کمک کرد. این سازمان با ستادی در حدود ۵۰۰۰ نفر در بیش از ۱۲۰ کشور در کمک کردن به حدود ۲۰ میلیون نفر فعال است.

خدمات یو ان اچ سی آر همچنین توسط سفیران حسن نیت سازمان ارائه می‌شود. یکی از این سفیران آنجلینا جولی هنرپیشه نامدار آمریکایی است

 ماموران ارشد

پست مامور ارشد این سازمان در اختیار افراد زیر بوده‌است:

    * آنتونیو گوترس، سال ۲۰۰۵ تا حال حاضر (در سال ۲۰۰۹ منقضی می‌شود) (پرتغال)
    * رود لابرس، سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ (هلند)
    * ساداکو ازاکا، سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ (ژاپن)
    * ثروالد استونتنبرگ، ژانویه تا نوامبر سال ۱۹۹۰ (نروژ)
    * جین پایر هوک، سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ (سوئیس)
    * پل هارتلینگ، سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۵ (دانمارک)
    * شاهزاده صدرالدین آقاخان، سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۷ (ایران)
    * فیلیکس اشنایدر، سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۵ (سوئیس)
    * آگوسته آر.لیند، سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۰ (سوئیس)
    * گریت جان ون هیون گدارت، سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۶ (هلند)

    * فریدجاف نانسن مامور عالیرتبه جامعه ملل جهت امور پناهندگان از سال ۱۹۲۲ بود.