در جلسه رونمایی از کتاب «اصل تناسب» مطرح شد

در جلسه رونمایی از کتاب «اصل تناسب» مطرح شد

در جلسه رونمایی از کتاب «اصل تناسب» مطرح شد

  پیشنهاد به شورای نگهبان برای توجه به یک کتاب حقوقی

15 آذر 1392 ساعت 1:33
محمد جلالی، استاد دانشگاه شهید بهشتی در جلسه رونمایی از کتاب «اصل تناسب» در نظام حقوقی اتحادیه اروپایی با نگاهی به آرای دیوان عدالت اداری ایران و ضرورت توجه به آن گفت: انتظار داریم انتشار این اثر مورد توجه جامعه حقوقی کشور قرار بگیرد و حتی شورای نگهبان نیز در صدور احکام خود به موضوع اصل تناسب توجه کند.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مراسم رونمایی از کتاب «اصل تناسب» تالیف مهدی مرادی برلیان روز پنجشنبه (14 آذر ماه) با حضور محمد حسین زارعی، اسدالله یاوری و محمد جلالی از استادان حقوق دانشگاه شهید بهشتی، مولف و ناشر اثر در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

محمد زارعی: اصل تناسب با تغییرات در جوامع ایجاد شده است

محمد زارعی درباره انتشار این کتاب گفت: این اثر، یکی از طرح‌های پژوهشی که به خوبی به موضوع اصل تناسب در نظام حقوقی پرداخته است. جایگاه اصل تناسب را باید در ارتباط با دکترین و نظریه حکومت قانون جستجو کرد و به تبیین این مورد پرداخت که میان اصل حاکمیت قانون و صلاحیت اختیاری افراد تضادی وجود ندارد.

وی افزود: باید توجه داشت نظریه حکومت قانون یک نظریه سیاسی است و این نظریه در کشورهایی که صلاحیت اختیاری افراد گسترده است و به منظور جلوگیری از سوء‌ استفاده از اختیارات افراد ایجاد شده است. بسیاری از اندیشمندان در طول تاریخ به این نکته تاکید کرده‌اند که حکومت باید بر اساس اصل قانون باشد و با میل افراد تغییر نکند و نسبت معقولی میان جرم و کیفر وجود داشته باشد.

زارعی با اشاره به اهمیت نظریه قانون گفت: این اصل در فرایند زمان و رویه‌ای قضایی ایجاد و برای محدودیت قضات در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر ایجاد اصل تناسب نیز به منظور پرهیز استناد به قانون صرف و رعایت نکردن قوانین و حقوق افراد ایجاد شده تا از این طریق موجب خودسری در اجرای قانون نشود.

استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره مقایسه تطبیقی صورت گرفته در کتاب میان قوانین صادر شده از سوی دیوان عدالت اداری کشور و تطبیق آن با اصل تناسب گفت: در موارد بررسی شده در درون کتاب، پژوهشگر قصد دارد عنوان کند که دیوان عدالت اداری می‌توانسته است از اصل تناسب استفاده کند و با بهره‌گیری از این اصل، شکایت طرفین را از بعد دیگری بررسی کند. البته باید عنوان کرد که چه لزومی دارد زمانی که دیوان عدالت اداری به اصل عدم صلاحیت اشاره می‌کند، تلاش کنیم با استفاده از اصل تناسب این رای را تغییر دهیم و بار دیگر بررسی کنیم.

وی افزود: اصول قضایی جدید موجب تعدیل در امور قضایی می‌شوند و با گسترده شده بیش از پیش روابط در جوامع و مبادلات میان آن‌ها تدوین قوانین جدید ضرورت دارد. اصل تناسب نیز به عنوان یکی از این قوانین برای پاسخگویی بیشتر ایجاد شده است.

اسدالله یاوری: اثر بدیعی در دسترس علاقه‌مندان به مباحث حقوقی قرار گرفته است

اسدالله یاوری در صحبت‌های خود با اشاره به تالیف این کتاب گفت: انتشار آثاری از این دست می‌تواند قضات ایرانی را با اصل تناسب آشنا کند و موجب شود در تصمیم‌گیری‌های خود به این موضوع نیز توجه کنند.

وی افزود: این کتاب ماحصل تلاش آقای مرادی در دوره کارشناسی ارشد بود و انتشار این اثر در قالب کتاب نشان می‌دهد که این موضوع تا چه اندازه مفید و مهم بوده است. از سوی دیگر اصل تناسب از موضوعاتی است که کمتر به آن پرداخته شده است و از این حیث نیز موضوع بدیعی در دسترس علاقه‌مندان به مباحث حقوقی قرار گرفته است.

یاوری با اشاره به موضوعات مطرح شده در کتاب و لزوم تغییر در عنوان کتاب گفت: این کتاب پس از بررسی قوانین برخی از کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا به بررسی موردی قوانین ایرانی پرداخته است. از این رو به نظر من باید در چاپ‌های بعدی، عنوان این اثر مورد بازبینی قرار بگیرد و اصلاح شود.

محمد جلالی: شورای نگهبان هم به اصل تناسب توجه کند

محمد جلالی، دیگر استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره اهمیت توجه به حقوق کشورهای اروپایی خصوصا قوانین اتحادیه اروپا گفت: این کتاب به طور کامل به قوانین اتحادیه اروپا درباره موضوع اصل تناسب پرداخته است. در حال حاضر قوانین اتحادیه اروپا بالاتر از قوانین کشورهای اروپایی قرار دارد و از این رو باید در ایران بیشتر به این موضوع توجه شود. کشورهای اروپایی خود متوجه این موضوع شده‌اند و به این سمت حرکت کرده‌اند که به بررسی قوانین اتحادیه اروپا بپردازند. ما نیز باید در پژوهش‌های خود به اتحادیه اروپا بیشتر توجه کنیم.

وی افزود: انتظار داریم انتشار این اثر مورد توجه جامعه حقوقی کشور قرار بگیرد و حتی شورای نگهبان نیز در صدور حکام خود به موضوع اصل تناسب توجه کند.

هادی طالع خرسند: هدف ما حمایت از نویسندگان جوان است

هادی طالع خرسند، مدیر مسوول انتشارات خرسندی در مراسم رونمایی از کتاب «اصل تناسب» گفت: هر اثری که به چاپ می‌رسد به طور حتم ایراداتی دارد و این اثر هم از این جرگه خارج نیست. امیدواریم در انتشار آثار بعدی کاستی‌های خود را جبران کنیم.

وی افزود: معمولا آثاری که برای چاپ به ما پیشنهاد می‌شوند، پس از بررسی در جلسه شورا انتخاب می‌شوند. آقای مرادی از جمله دانشجویانی هستند که با رتبه ممتاز از دانشگاه شهید بهشتی در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده‌اند. همچنین این کتاب از نخستین آثاری محسوب می‌شود که به این موضوع پرداخته است.

خرسند با اشاره به برنامه‌های انتشارات خرسندی گفت: هدف ما حمایت از نویسندگان جوان است. یکی از وظایف ناشران در کشورهای خارجی توجه به بحث‌های آکادمیک و چاپ و نشر پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری در قالب کتاب است. نمونه بارز آن انتشارات آکسفورد است که با مراجعه به سایت آن با انبوهی از آثار دانشجویان در حوزه‌های مختلف روبه رو می‌شویم. ما نیز قصد داریم با انتشار رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌ها به رشد علمی در کشور کمک کنیم.
برگرفته از سایت خبرگزاری کتاب ایران